Rezerwat Jałówka

rezerwat Jałówka

Rezerwat Jałówka jest jednym z najbardziej zróżnicowanych rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej. Bogatą rzeźbę terenu kształtował tu ustępujący tysiące lat temu lodowiec.

Na szlaku są np. strome zbocza o nachyleniu 30 stopni. W głębi rezerwatu odnajdziesz dolinę strumienia Jałówka wraz z licznymi jej źródliskami. Miejsca, gdzie woda źródeł rozlewa się szerzej, upodobały sobie bobry.

sosna supraska – masztowa

W rezerwacie Jałówka podziwiać możesz słynne sosny supraskie – tzw. masztowe. Charakteryzują się znaczną wysokością oraz prostym i pozbawionym gałęzi pniem. Sosna supraska pod względem jakości surowca jest jedną z najlepszych w Europie. Już w XVI wieku eksportowana była do Anglii i Hiszpanii, gdzie w stoczniach robiono z niej maszty okrętów żaglowych.

Rezerwaty i sosna supraska

lokalne sery dojrzewające

Niedaleko rezerwatu znajduje się osada Sadowy Stok. Z daleka od szos i zabudowań, w środku lasu, na niewielkiej łące znajduje się jedyne gospodarstwo Sadowego Stoku. Państwo Sawiccy w tym uroczym miejscu hodują szczęśliwe krowy. Pani Sawicka, która jest przemiłą i towarzyską osobą, specjalizuje się w wyrabianiu serów dojrzewających z mleka od swoich krów. Nazywa je Serami Puszczańskimi. Z chęcią poczęstuje Cię swoimi wyrobami, a jeśli będzie mieć coś na półce, to będziesz mógł kupić ser prosto z jej prywatnej dojrzewalni. Polecamy ser z czarnuszką!

z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most

Rezerwat Jałówka położony jest około 16 kilometrów od pensjonatu 3 Sarny. Możesz wybrać się tam na wycieczkę rowerową – czas trasy: około 1 godziny w jedną stronę – lub pojechać samochodem – około 20 minut. Na początku szlaku jest parking samochodowy oraz miejsce piknikowe, gdzie można usiąść, zjeść, rozpalić ognisko. Trasa po szlaku rezerwatu to około 3 kilometry. Jej przejście zajmuje koło 1,5 godziny.