Szlakiem Powstania Styczniowego

szlakiem powstania styczniowego

Tereny Puszczy Knyszyńskiej naznaczone są również historią walk o niepodległość naszego kraju. Tutejsze lasy były kryjówką powstańców oraz niemym świadkiem walk z moskalami w powstaniu styczniowym i listopadowym. W 150. rocznicę tamtych wydarzeń tutejsi leśnicy utworzyli 70-kilometrowy szlak Ścieżką Powstania Styczniowego. Prowadzi z zachodu na wschód Puszczy Knyszyńskiej i przechodzi również przez Lipowy Most.

historia i rekreacja

Szlak przygotowany jest do turystyki pieszej, zimą także na nartach biegowych, rowerowej i konnej. Na jego trasie powstały m.in. wiaty tyrystyczne, wieże widokowe, stoły z zadaszeniami, ławki, toalety, miejsca do grillowania, stojaki na rowery oraz uchwyty do wiązania koni.

Szlak Ścieżką Powstania Styczniowego to pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 roku pod Sokołdą, ekspozycja historii Puszczy Knyszyńskiej oraz Leśna Galeria Rzeźby poświęcona powstańcom 1863 roku. W każdym z tych miejsc znajdziesz tablice informacyjne mówiące o historii miejsca. Szlak jest dość dobrze oznakowany.

punkty na szlaku:

  1. Czarna Białostocka – historia i współczesność puszczańskiej kolejki
  2. Rezerwat Taboły – Góra Powstańców
  3. Rezerwat Budzisk – miejsce powstańczego obozu
  4. Kopna Góra – dwie powstańcze historie – cmentarz wojenny 1831 roku – ekspozycja historyczna – arboretum – wiata rekreacyjna
  5. Miejsce straceń – Leśna Galeria Rzeźby 1863 r.
  6. Góra św. Jana – powstańcza mogiła, wieża widokowa
  7. Królowy Most – powstańczy punkt zborny w kaplicy św. Anny – Napoleoński Trakt
  8. Zbiornik wodny Wyżary – wiata rekreacyjna
  9. Bitwa pod Piereciosami – powstańcza mogiła