biplogo

teatr Wierszalin

Sztuki grane przez zespół Piotra Tomaszuka czerpią z wierzeń, folkloru i tradycji tutejszych mieszkańców, przez co świetnie oddają naturę i klimat ziem pogranicza.   

Spektakle twórców teatru charakteryzuje mistycyzm i prostota, ale również przejmującą gra aktorów, śpiew z motywami prawosławia. Scena ma symboliczną scenografię, sala jest niewielkich rozmiarów, wypełnia ją zjawiskowe oświetlenie i dźwięki, czasem video. Na deskach teatru zobaczyć można autorskie sztuki twórców Wierszalina, ale również interpretacje utworów Brunona Schulza, Dantego, Wacława Niżyńskiego. Występują w nich mędrcy i głupcy, szeptuchy, wiedźmy i prorocy. Spektakle w Wierszalinie to wyjątkowe przeżycie nasycone duchem i magią wschodniego Podlasia. 

Teatr powstał w 1991 r. Jego założycielami są Piotr Tomaszuk oraz Tadeusz Słobodzianek. Twórczość z Wierszalina była trzykrotnie doceniana prestiżową nagrodą Fringe First przyznawaną na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. Zespół z Supraśla regularnie jeździ ze swoimi sztukami po Polsce. 

wierszalin – niedoszła stolica świata

Nazwa supraskiego teatru pochodzi od położonej w środku Puszczy Knyszyńskiej osady założonej w okresie międzywojennym przez samozwańczego proroka Ilję – Eljasza Klimowicza. W Wierszalinie dokonać się miał biblijny koniec świata. Pozostałości leśnej osady leżą kilkanaście kilometrów od pensjonatu 3 Sarny. O wydarzeniach tamtych lat opowiada jedna ze sztuk supraskiego teatru p.t. Wierszalin. Reportaż o końcu świata. Czytaj więcej o proroku Ilji oraz jego fenomenie.

z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most

Z naszego pensjonatu do Teatru Wierszalin w Supraślu dojechać możesz w 20 minut. To dystans około 18 kilometrów. Teatr znajduje się w niepozornym, drewnianym budynku przy ulicy Kościelnej 4. Aby sprawdzić aktualny repertuar, zarezerwować bilet odwiedź stronę teatru.