Wzgórza Świętojańskie

wzgórza świętojańskie

Jeden z piękniejszych widoków rozpościera się z najwyższych wzniesień tego regionu – Wzgórz Świętojańskich. Na najwyższym z nich – Górze Kopnej (211 m) – zbudowana jest 2-piętrowa wieża widokowa, z której podziwiać można rozległą po widnokrąg puszczę, oraz dolinę rzeki Płoska.

Wzgórza są znakomitym celem wycieczki rowerowej, ścieżki prowadzą zalesionym terenem o zróżnicowanej trudności podjazdów. Pasmo najwyższych wzniesień to Góra Kopna (211 m), góra św. Jana (209 m) oraz góra św. Anny (202 m). Wysokości względne dochodzą tu do 80 metrów przy nachyleniu 30 stopni. Na szczycie jednej z nich znaleźć możesz pamiątkowy głaz oraz krzyż ku pamięci poległych powstańców styczniowych, walczących na tych terenach.

Królowy Most

W sąsiedztwie Wzgórz Świętojańskich warto zwiedzić malowniczą wioskę Królowy Most. Legenda głosi, że nazwa pochodzi od zbudowanego tu w ciągu jednej doby mostu na rzece Płosce, przez który przejechał król Zygmunt August w czasie podróży do Wołkowyska.

cerkiew i kaplica

W miejscowości obejrzeć możesz też bardzo ładną XIX-wieczną świątynią prawosławną. Cerkiew Św. Anny zbudowana w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego jest nietypowa dla tego regionu, bo w całości wzniesiona jest z kamienia. We wsi znajduje się również malutka i klimatyczna kaplica św. Anny z połowy XIX w. Podobno w czasie powstania styczniowego zbierali i modlili się w niej powstańcy.

z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most

Wzgórza Świetojańskie i Królowy Most to świetny cel na 2-3 godzinną wycieczkę rowerową z pensjonatu 3 Sarny. Trasa wynosi około 8 kilometrów i biegnie w większości przez las. Pod koniec czeka Cię kilkusetmetrowy, stromy podjazd pod górę.