garncarstwo tradycyjne
Wyjątkową atrakcją tego regionu są tradycyjne pracownie garncarskie. W Czarnej Wsi Kościelnej – wiosce położonej około 40 kilometrów od pensjonatu 3 Sarny – są naturalne złoża gliny i funkcjonują jeszcze 4 pracownie wyrabiające naczynia z gliny.
Rodziny garncarskie zajmują się tym od wielu pokoleń i są wyjątkowo wartościowe dla ludowego rękodzieła Podlasia. Garncarze z chęcią zapraszają do pracowni i opowiadają o swoim wymierającym zawodzie, tłumaczą i pokazują techniki toczenia garnków. Każdy gość jest zachęcany do spróbowania własnych sił na tradycyjnym kole garncarskim. Własnoręcznie zrobiony dzbanek lub miseczka – jak bardzo koślawy by nie był – daje olbrzymią satysfakcję. Do lepienie z gliny zachęcani są dorośli i dzieci. Oprócz zajęć praktycznych u garncarzy możesz kupić w atrakcyjnych cenach gotowe naczynia gliniane: tradycyjne ładyszki – do przechowywania mleka, pękate buńki, słoje do kiszenia ogórków, dwojaki, dzbanki, wazony czy misy. Tutejsi garncarze specjalizują się w ceramice siwej. Do jej wyrobu stosują specjalne techniki wypalania w piecu.
kowalstwo artystyczne
Czarna Wieś Kościelna leży na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia i oprócz pracowni garncarskich warto tu również zajrzeć do pracowni kowalskiej pana Mieczysława Hulewicza łączącej tradycje kowalstwa ludowego i artystycznego.
z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most
Podróż samochodem z naszego pensjonatu do Czarnej Wsi Kościelnej to około 40 minut. Ponieważ garncarze w sezonie letnim dość często jeżdżą na warsztaty, targi i jarmarki, to warto zadzwonić i umówić się na dany dzień. Zapytaj się nas o garncarzy. Udostępnimy Ci namiary i wskazówki na nich.
Niedaleko Czarnej Wsi Kościelnej znajdują się dwie inne atrakcje, których zwiedzanie możesz połączyć z wizytą u garncarzy. Są to: skansen w Jurowcach oraz rezerwat Krzemianka.