Rezerwaty przyrody - Krzemianka

rezerwaty puszczy – Krzemianka

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej znajduje się 21 rezerwatów przyrody dostępnych dla turystów. Są to wyjątkowo cenne przyrodniczo tereny leśne bogate w różnorodną roślinność lasów o charakterze tajgi, zamieszkałe przez wiele gatunków dzikich i często rzadkich zwierząt. Ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu, liczne źródełka, rzeczki i rozlewiska są miejscami, w których nacieszysz oczy zjawiskowymi widokami, zrelaksujesz się i znakomicie odpoczniesz od szumu miasta.

źródełka i strumyki

W lasach Puszczy Knyszyńskiej znajdziesz ponad 400 źródełek bijających prosto z ziemi. Zbierająca się na powierzchni ziemii woda tworzy malownicze strumyki, tajemnicze rozlewiska i moczary. Z biegiem łączą się one w małe rzeczki. Na terenach podmokłych częstymi bywalcami są bobry. Ślady ich obecności to powalone drzewa, tamy z gałęzi i żeremie, w których mieszkają. Puszcza stanowi odwieczną ostoję zwierzyny, gdzie obok łosia, jelenia, sarny, dzika, borsuka, występują tak rzadkie gatunki jak: ryś, wilki, żubr. Z ptaków w puszczy żyje co najmniej 150 gatunków lęgowych – czyli takich, które zakładają tu gniazda i wydają na świat potomstwo. Do najcenniejszych spośród nich należą: orzeł bielik, kania ruda, derkacz, bocian czarny, orzełek włochaty, cietrzew, żuraw, puchacz, sóweczka oraz dzięcioł czarny.

Bujna roślinność i wiele gatunków dzikich zwierząt zamieszkujących te obszary sprawiły, że w Puszczy Knyszyńskiej stworzono rezerwaty przyrody. Te, które znajdują się na terenach podmokłych można zwiedzać ze specjalnie przygotowanych ścieżek i szlaków poprowadzonych drewnianymi kładkami nad powierzchnią wody.

 

rezerwat Krzemianka

Jednym z najbardziej malowniczych rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej jest Rezerwat Krzemianka. Większość ścieżki turystycznej tego rezerwatu poprowadzona jest drewnianą kładką. Miejscami z obu jej stron płyną małe źródełka zasilające główny nurt rzeczki Krzemianka. Malownicze widoki powalonych drzew, szemrząca wokół woda oraz różnorodność roślinna wyróżnia rezerwat od innych podobnych obiektów. Na szlaku znajdziesz tablice informacyjne z ciekawostkami przyrodniczymi dotyczącymi znajdującej się wokół fauny i flory. Kładka jest nowa, wygodna i bezpieczna dla małych dzieci.

kopalnie krzemienia sprzed 3 tys. lat

Nazwa rezerwatu – Krzemianka – pochodzi od odnalezionych tam pozostałości prehistorycznych kopalni krzemienia sprzed około 3000 lat. Według archeologów niegdyś był to teren bardzo bogaty w ten kamień, wykorzystywany wtedy głównie do wyrabiania narzędzi, broni i krzesania ognia. Do dziś w Krzemiance są ślady po kopalniach odkrywkowych. Wystarczy zboczyć ze ścieżki turystycznej kilkaset metrów na północ. Docierając do pagórków powinieneś ujrzeć liczne zagłębienia w zboczu. Są one porośnięte roślinnością leśną, ale jeśli dobrze poszukasz, na pewno znajdziesz piękne okazy krzemieni.

z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most

Rezerwat Krzemianka leży około 40 kilometrów od pensjonatu 3 Sarny. Jego zwiedzanie zajmuje od 1 – 1,5 godzin. Do Krzemianki najlepiej dojechać od nas samochodem. Trasa zajmuje koło 40 minut. Przy okazji możesz zaplanować wycieczkę do skansenu w Jurowcach lub garncarzy z Czarnej Wsi Kościelnej. Oba miejsca leżą blisko siebie.