Supraśl

Supraśl

Supraśl jest najbliższym miasteczkiem z Lipowego Mostu. Jest też miejscem wyjątkowym. Mieszają się tu bowiem wszystkie pierwiastki Podlasia. Historia tego miasta jest ściśle związana z powstaniem ponad 500 lat temu monasteru prawosławnego. Górujące nad miastem wieże klasztoru podziwiać można z każdej strony tego pięknie położonego miasteczka, wśród łąk, lasów, owiniętego malowniczo meandrującą rzeczką Supraśl.

rekreacja

Supraśl od 2001 r. jest uzdrowiskiem. Wpływ na to miało położenie Supraśla pośród znaczących terenów leśnych, brak przemysłu i zanieczyszczeń powietrza oraz odkryte pokłady borowin ocenionych jako jedne z najlepszych w Polsce. W miasteczku dostępne są zabiegi sanatoryjne oraz SPA. Bogata jest też oferta rekreacyjna – spływy kajakowe po Supraśli, jazda konna, a zimą narty biegowe.

tygiel kulturowy

To z pozoru małe i ciche miasteczko było około 150 lat temu tętniącym życiem i w pełni rozwijającym się ośrodkiem miejskim, w którym obok siebie mieszkali prawosławni, katolicy, luteranie, ewangelicy i żydzi. Różne wyznania i różne narodowości. Obok Polaków mieszkali Rosjanie, Białorusini, Niemcy. Skąd taka mieszanka w tych stronach? Stało się to za sprawą nałożonego po powstaniu listopadowym na Królestwo Polskie przez Rosję carską cła na tkaniny (1834 r.). Fabrykanci łódzcy, aby nie stracić rynku rosyjskiego, postanowili przenieść część swojej produkcji właśnie tu. 

rozwój miasta w xix w.

Supraśl, który na początku XIX wieku liczył niespełna 80 mieszkańców, głównie zamieszkujących monaster, w przeciągu kilkudziesięciu lat rozrósł się do wielkości ponad 3 tys. osób. Fabrykanci – rodzina Zachertów i Buchholtzów – oprócz wzniesionych manufaktur sukienniczych oraz warsztatów tkackich, sprowadzali tu całe rodziny majstrów i wykwalifikowanych robotników. Budowali dla nich domy, szkoły i kościoły. Dzięki nim powstał dom kultury, w którym odbywały się projekcje filmowe, koncerty lokalnych orkiestr, czy przedstawienia teatralne lokalnych zespołów. Do dziś pozostały ślady po historii przemysłu tkackiego Supraśla – ulica Tkaczy, Pałac Buchholtzów, Dworek Zacherta, dom ludowy. Układ ulic Supraśla jest bardzo podobny do tego ze Zgierza (woj. łódzkie), a to głównie za sprawą Wilhelma Fryderyka Zacherta, który pierwszy przeniósł swoją fabrykę właśnie ze Zgierza i w ten sposób zapoczątkował prężny rozwój miasta Supraśl.

miasteczko sztuki

Dziś przemysłu w Supraślu już nie ma, za to kwitnie sztuka. To niespełna 5 tysięczne miasteczko znane jest dziś ze szkoły plastycznej oraz nowatorskiego teatru Wierszalin. Liceum plastyczne mieści się w pięknym, zabytkowym budynku – w Pałacu Buchholtzów. Ponad 100-letni pałac jest budynkiem w stylu eklektycznym i został wybudowany przez niemieckiego fabrykanta Adolfa Buchholtza w 1903 r. W harmonijny sposób łączy w sobie cechy renesansu francuskiego (dach i owalne lukarny), niderlandzkiego (szczyty facjatek) oraz włoskiego (elewacje) z klasycystycznymi (portyk balkonowy) i secesyjnymi (ornamentyka, dekoracje sztukatorskie wnętrz). To wysmakowane połączenie stanowi o niepowtarzalnym uroku pałacu.

Atrakcją kulturalną Supraśla w wakacje jest festiwal organizowany przez Romana Gutka – Podlasie Slowfest Supraśl. To festiwal powolnego obcowania z naturą i sztuką – dobrym kinem, muzyką, teatrem, sztukami wizualnymi, dobrym i zdrowym jedzeniem. Kameralnie, bez pośpiechu, pośród natury.

 

z pensjonatu 3 Sarny Lipowy Most

Z naszego pensjonatu do Supraśla dojechać możesz w 20 minut. To około 18 kilometrów. W miasteczku znajduje się kilka sklepów, apteka, stacja benzynowa oraz kilka knajpek i restauracji. Z Supraśla kursują busy do Białegostoku.